Urządzenia sterowane myślami – science fiction czy rzeczywistość?

Firmy Philips oraz Accenture pokazują, iż urządzenia sterowane myślami nie należą już do science fiction! W stworzonych ostatnio urządzeniach dostępna jest funkcja sterowania nimi za pomocą fal mózgowych. Urządzenia powstały z myślą o pacjentach cierpiących na schorzenia neurodegeneracyjne.
Pomysł łączy w sobie technologie bezprzewodowego zestawu monitorującego fale mózgowe i zapisującego je w postaci danych z urządzeniami rozwijanymi przez firmę Philips, oferującymi większa niezależność pacjentom ze stwardnieniem zanikowym bocznym, a w przyszłości być może także pozostałym grupom niepełnosprawnych.

future-175620_1280Jak przekonuje Brent Blum z działu badań i rozwoju firmy Accenture idea zastosowania tego typu rozwiązań technologicznych pojawiła się w wyniku burzy mózgów oraz serii rozmów zespołu. Potencjał nowych rozwiązań pozwoli poprawić życie pacjentom z ograniczoną sprawnością fizyczną.

Nie jest to pierwsza kooperacja tych dwóch firm. Rok temu w wyniku współpracy powstały okulary Google dostarczające chirurgowi danych na temat karty zdrowia pacjenta nawet podczas operacji. Poprzedni projekt wyrażał zarówno kreatywność, konieczność oraz chęć praktycznego rozwiązania wynikającego z połączenia kilku indywidualnych idei.
Wyniki testów pokazują jak skanowanie fal mózgowych może być połączone z aplikacjami dostępnymi na urządzeniach mobilnych. Sercem systemu jest bowiem aplikacja, której stworzenie było wyzwaniem.

Po założeniu urządzenia na głowę użytkownik bierze udział w krótkiej i prostej serii 15 minutowego treningu, który umożliwia nawigację systemu i wykonywanie poleceń sterujących.
Dla przykładu użycie funkcji przesunięcia w górę może 1367972893143ac-600x450być wykonane przez pomyślenie o wznoszącym się do góry balonie wypełnionym gorącym powietrzem. By to wykonać potrzebne jest skupienie, ale taka technika uniemożliwia przypadkową zmianę kursora, nie często bowiem myślimy o wznoszących się balonach. Technologia może połączyć również inne aplikacje jak choćby te wykorzystywane w najnowszych telewizorach, co w rezultacie daje niepełnosprawnym swego rodzaju most pozwalający na samodzielna kontrolę nad coraz większą liczbą sfer życia.
Dodatkowo, zaprojektowane oprogramowanie można sterować za pomocą ruchu gałek ocznych oraz głosem, co wykorzystywane jest przy wzywaniu pomocy medycznej, kontroli świateł czy innych urządzeń. Co dalej w wynalazkiem? Jego twórcy zapewniają, że uczą się na przykładzie własnego wynalazku, czekają na opinie użytkowników by jak najlepiej je rozwijać. Twórcy są również otwarci na nowych partnerów, którzy są w stanie dodać do urządzenia coś co jeszcze bardziej zwiększy jego potencjał komercyjny.
Na podstawie: http://www.healthcareitnews.com/…/brainwave-technology-brea…

One thought on “Urządzenia sterowane myślami – science fiction czy rzeczywistość?

  1. Nie ma co już od dawana są sprzęty, które można kontrolować myślami. Ostatnio czytałem, że japończycy potrafią sterować myślami karaluchem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *