Otyłość w USA – statystyki, przyczyny i skutki

Społeczeństwo amerykańskie coraz bardziej otyłe, to efekt unikania aktywności fizycznej!

Jak wskazują badania ponad połowa amerykanrunners-760431_1280ek nie ćwiczy wcale. Nie lepiej jest z panami w przypadku których do aktywności fizycznej przyznaje się zaledwie 43% z nich. Liczby te o wiele bardziej alarmują porównując je do tych z lat 90′. Wtedy to do unikania ćwiczeń fizycznych przyznało się odpowiednio 19% kobiet i 11% mężczyzn.

Rezultatem tych zaniechań jest obserwowany równolegle w społeczeństwie amerykańskim lawinowy wzrost otyłości, bardzo dobrze uchwycony w badaniach uczonych Uniwersytetu Stanforda zamieszczonych w The American Journal of Medicine.

pizza-812904_1280Czy jednak lenistwo jest jedynym wytłumaczeniem takiego obrotu sprawy? Niekoniecznie. Jak podkreśla Pamela Powers Hannley, autorka wielu publikacji z dziedziny odżywiania, na taki stan rzeczy oddziałuje coraz dłuższy czas jaki współcześni amerykanie spędzają w pracy, kobiety dodatkowo po pracy dużo częściej swój „wolny czas” poświęcają opiece nad dziećmi, tym samym na ćwiczenia brakuje już czasu. Idealnie byłoby gdyby aktywność fizyczna była przystępna i nie wymagała dużego nakładu środków finansowych.

Wspomniana wcześniej Pamela Powers Hannley razem z lekarzem gastrologiem Uri Ladabaum, autorem badań nad zmianami w zachowaniach amerykanów w dziedzinie aktywności fizycznej i ich wpływowi na otyłość, zgodnie wskazują, że do poprawy sytuacji przyczyniłoby się stosowanie pięciu wskazówek rekomendowanych przez Institute of Medicine. Należą do nich m. in. włączenie ćwiczeń w codzienne aktywności, przygotowywanie zdrowych posiłków, koncentracja na szkołach, rozszerzenie roli pracodawców, lekarzy i ubezpieczycieli.

Niezaprzeczalną rolą w procesie wzrostu otyłościcheeseburger-820178_1280 jest dieta, jednak według przeprowadzonych badan liczba spożywanych kalorii nie wzrosła znacząco od końca lat 90′, dlatego analiza tych danych nie zajmuje dużej części w badaniu. Autorzy zwracają za to wagę na przedział wiekowy w którym znajduje się najgrubsza część amerykańskiego społeczeństwa – wiek średni, w którym są oni narażeni na nowotwory i choroby układu krążenia nawet w przypadku braku otyłości.

Wszystkie przytoczone wnioski i dane statystyczne bazują na badaniu National Health and Nutrition Examination Surve, będącym częścią projektu Centers for Disease Control and Prevention.

Artykuł powstał na podstawie publikacji http://scopeblog.stanford.edu/…/without-exercise-americans…/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *