Czy ćwiczenia fizyczne zwiększają naszą inteligencję i pamięć?

Ćwiczenia na myślenie wydają się być dobre dla mózgu ludzkiego, co znajduje potwierdzenie w wielu ostatnich badaniach sugerujących, że regularne ćwiczenia poprawiają pamięć i umiejętności myślenia. Jednakże nowe, interesujące badania pochylają się nad pytaniem czy widoczne korzyści wynikające z ćwiczeń są prawdziwe, czy są efektem placebo. Innymi słowy, czy jest tak, że jeśli myślimy, że będziemy „mądrzejsi” po treningu, czy nasze mózgi odpowiednio na to reagują? Odpowiedź ma znaczenie dla wszystkich z nas którzy, maja nadzieję, że codzienna aktywność fizyczna zachowa nasz mózg sprawny na dłużej.

exercise-86200_1280W eksperymentach naukowych, najlepsze i najbardziej wiarygodne badania wprowadzają podział uczestników na dwie grupy w których jedna z nich otrzymuje lek lub inny rodzaj leczenia, który został już wcześniej przebadany, a druga z grup w tym samym czasie przyjmuje podobne wizualnie placebo nie zawierające żadnych składników aktywnych.

Stosowanie placebo jest ważne ponieważ pomaga naukowcom kontrolować ludzkie oczekiwania pokładane w nowych lekach. Jeśli ludzie są przekonani o tym, że podawane im leki przyniosą określone rezultaty, ich ciała mogą pracować nad tymi rezultatami, nawet gdy w składzie ich tabletek nie ma nic mogącego się do tego przyczynić. Stosowanie metody placebo pozwala sprawdzić czy dobre wyniki w testach na pewno są rezultatem przyjmowanych środków.

Badanie tej kwestii jest jednak bardzo trudne, zhead-254866_1280e względu na brak placebo dla ćwiczeń, nie można przecież po prostu im powiedzieć ludziom, że ćwiczyli, wszyscy będą wiedzieli, że tak nie było.

Na przekór tym przeciwnością naukowcy z Florida State University w Tallahassee oraz University of Illinois w Urbana-Champaign wymyśli sprytne obejście. Postanowili skupić się na oczekiwaniach oraz ludzkich przewidywaniach dotyczących tego jak ćwiczenia poprawią zdolności myślenia. Jeśli oczekiwania ludzi okażą się być podobne do rzeczywiście możliwych do osiągnięcia korzyści, to przynajmniej niektóre z tych ulepszeń są prawdopodobnie wynikiem efektu placebo, a nie ćwiczenia.

5W nowym badaniu, opublikowanym na stronie PLOS One znaleźć można wyniki eksperymentu do którego w wyniku rekrutacji internetowej wybrano 171 osób. Połowa z nich zapytana została o to by oszacowali czas jaki od danego momentu byłby potrzebny, aby korzystając programu do ,,gimnastyki umysłowej” poprawione zostało myślenie, zapamiętywanie oraz koncentracja na wielu sprawach w tym samym momencie. Drugiej grupie zadano to samo pytanie jednak tym razem ocenie poddano nie specjalistyczny program lecz zwykły regularny spacer.

W rzeczywistości wyniki tego eksperymentu pokazały iż, spacery miały o wiele większy wpływ. Jednak w badaniu internetowym, w którym inni respondenci mieli jedynie oszacować czas i skuteczność nie testując jednocześnie tych rozwiązań na sobie, wyniki były przeciwne.

Wyniki tego eksperymentu to dobre wieści dla wszystkich ćwiczących. ,,Badanie sugeruje, iż korzyści z ćwiczeń fizycznych nie są więc jedynie efektem placebo”, powiedziała Cary Stothart, psycholog z Florida State University.

Jeśli oczekiwania respondentów napędzałoby dumbbell-pair-299533_1280polepszenie zdolności poznawczych po ćwiczeniach ludzie oczekiwaliby, że chodzenie może mieć bardziej dobroczynny wpływ na myślenie. Nie pomyśleli tak jednak, co oznacza iż, zmiany w mózgu oraz proces myślenia po ćwiczeniach są prawdziwe. Oczywiście, warto wspomnieć, że badanie przeprowadzono na małej grupie osób, którym zdarza się wypełniać ankiety internetowe, niektórzy z nich ćwiczyli, inni nie. Żaden z ankietowanych nie zajmował się nauka związaną z ćwiczeniami czy mózgiem, ale nie ma możliwości sprawdzenia czy powiedzieli oni prawdę.

Jednak wyniki są na tyle wiarygodne, że zachęcają naukowców do bliższego przyjrzenia się jak, na poziomie molekularnym, ćwiczenia zmieniają ludzki mózg. Wyniki zachęcają również do aktywności fizycznej, gdyż bez ruchu nie da się ich osiągnąć.

Źródło:

http://well.blogs.nytimes.com/2014/11/19/does-exercise-really-make-us-smarter/?smid=nytcore-iphone-share&smprod=nytcore-iphone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *