Nowa metoda wykrywania i identyfikacji chorób nowotworowych

Nowa metoda obrazowania została rozwinięta na uniwersytecie w Rutgers mogłaby pomóc lekarzom w wykryciu nowotworów i innych chorób wcześniej niż zwykle, przyśpieszając leczenie i redukując potrzebę wykorzystania inwazyjnej i czasochłonnej biopsji.

Techniki potencjalnie mogące nawet ratować życie używają nanotechnologii by  dostrzec nowotwór oraz zmiany chorobowe układu krążenia już w ich początkowych stadiach. Testy naukowców z uniwersytetu Rutgersa zdają się być bardzo obiecujące podkreślają przedstawiciele wydziału inżynierii i farmacji.

surgery-708507_1280Naukowcy z The Rutgers, którzy wstępne wyniki swoich badań opublikowali w lipcowym wydaniu magazynu  Nature Communications, zostali już docenieni grantem w wysokości 2,2 miliona dolarów pochodzącym z Narodowego Instytutu Biomedycznego obrazowania oraz bioinżynierii, organu doradczego Narodowego Instytutu Zdrowia USA.

,,Nasza nowa metoda fluorescencyjnego obrazowania nie tylko wykrywa choroby wcześniej, ale również pozwala dowiedzieć się o nich więcej przed planowaną operacją”, powiedział lider zespołu, inżynier biomedycyny, chemii i biochemii, Prabhas Moghe.

,,Technika ta może pozwolić na lepsze określenie czy  nowo wykryty 3nowotwór zaatakował także pobliskie węzły chłonne. Tego rodzaju informacja pomaga chirurgowi podjąć decyzję jaką część chorych tkanek wyciąć podczas jednej operacji”, powiedział  Shridar Ganesan, dyrektor  Translational Science at Rutgers Cancer Institute of New Jersey. Obecnie chirurg, który nie jest w stanie ocenić jak daleko znajdują się zaatakowane komórki wykonuje biopsje, następnie czeka jeden dzień na jej wyniki i na ich podstawie, w razie konieczności odbywa się druga operacja, przynosząca dodatkowy strach, ryzyko i koszty.

doctor-659896_1280Podczas gdy korzyści z wykorzystania fal krótkich podczerwieni oraz fluorescencyjnych barwników są naukowcom i lekarzom doskonale znane, do tej pory barwniki reagujące na światło były zbyt toksyczne lub obraz powstający z ich wykorzystania nie był ostry. Substancje rozwinięte przez Moghe i jego zespół wykorzystują nanokryształy dobrze tolerowane, szybko rozprowadzane przez organizm oraz gromadzące się w obszarach w których występują zmiany.

Udowodniono, iż zastosowanie nowych technik obrazowania na myszach laboratoryjnych dużo szybciej wykrywa zmiany nowotworowe, nawet na małej przestrzeni mogą być skuteczniejsze niż do tej pory znane i używane tradycyjne metody np. rezonans magnetyczny czy obrazowanie w podczerwieni.

Żródło: http://news.rutgers.edu/research-news/detecting-cancer-earlier-goal-rutgers-developed-medical-imaging-technology/20141020#.VE9j2RaYWUk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *