Najbardziej niebezpieczne choroby na świecie

Gdy myślimy o przyczynie śmierci, która na całym świecie co roku przynosi najwięcej ofiar dyskusje w pierwszej kolejności przenoszą się na tematykę wirusa HIV, Ebola czy na gruźlicę. Co więcej, gdy nieco zmodyfikujemy pytanie i uwagę skupimy na przyczynach śmierci w najbiedniejszych krajach świata, w pierwszej kolejności na myśl przyjdą nam infekcje, epidemie, niedożywienie czy problemy zdrowotne będące wynikiem braku dostępu do czystej bieżącej wody. virus-163471_1280

Jednocześnie zapytani o cukrzyce, problemy kardiologiczne, otyłość czy nowotwory nasze myśli w pierwszej kolejności wędrują w kierunku leniwych, starzejących się społeczności bogatych państw.

Taki podział przedstawia zupełnie fałszywy obraz rzeczywistości, a przedstawione w nich mity mają wpływ na zdrowie naszej populacji.

W 2014 roku, trzech na pięciu ludzi na świecie umiera z powodu chorób nie przenoszonych pomiędzy poszczególnymi osobami, a więc takimi którymi nie można się zarazić, zaliczając do tego grona cukrzyce, choroby układu krążenia, nowotwory, choroby płuc oraz choroby psychiczne. Większość z ludzi nie umiera z powodu braku wody czy z powodu zarażenia wirusem, zamiast tego dziesiątkują nas przewidywalne choroby, przed którymi można się obronić, połowa nie dożyje 70 roku życia.

exercise-ball-374948_1280Choroby cywilizacyjne nie mogą być uznawane jedynie za występujące w bogatych społecznościach, nie są to choroby lenistwa czy głupoty. Zamiast tego możemy zauważyć, iż są to skomplikowane zmiany z dużym ryzykiem wystąpienia oraz są one szczególnie powiązane ze środowiskiem w jakim żyjemy. 

Czynnikami napędzającym taki stan rzeczy są uboga dieta, będąca rezultatem cigarette-424540_1280spożywania zbyt dużej ilości alkoholu, używanie tytoniu, szczególnie w krajach rozwijających się na jakie obecnie nastawia swoje wyroby przemysł tytoniowy. Innym czynnikiem jest brak ćwiczeń fizycznych, idący za urbanizacją i mechanizacją świata. 

W skrócie mówiąc, ta grupa chorób jest odzwierciedleniem technologicznego i ekonomicznego postępu, który osiągnęliśmy na przestrzeni ostatnich wieków i jak do tej pory staje się przyczyną szybszej śmierci ok. 36 milinów ludzi rocznie, co równa się 60% wszystkich przypadków. Miliony rodzin zmagają się z biedą po tym jak jeden z członków rodziny staje się niezdolny do pracy, gdy koszty leczenia przekraczają domowy budżet czy wreszcie gdy główny żywiciel rodziny jest zmuszony zostać w domu by opiekować się chorym.

Dlaczego więc powinniśmy się tym przejmować? Powszechnie słyszane mity są niebezpieczne dla wszystkich z nas przez to, iż brak powiązania chorób cywilizacyjnych z biedą oznacza, iż główne przyczyny zabijające najbiedniejszych mogą być marginalizowane w planach rozwoju i bezpieczeństwa. 

medications-342456_1280Milenijne cele rozwoju ustanowione 15 lat temu, pozwoliły na osiągniecie sukcesu w zakresie współpracy międzynarodowej walczącej z ubóstwem, jednak wyraźnie przegrywają w zakresie rozpoznawania i leczenia tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Uważa się, że to zaprzepaszczona okazja, która mogłaby znacząco poprawić sytuacje milionów ludzi, dlatego do uzupełnionej wersji agendy jednoznacznie wejść powinny również cele nastawione na zwalczanie chorób niezarannych połączonych z ubóstwem, co nigdy w przeszłości nie było tak kluczowe.

Źródło:

http://blogs.plos.org/globalhealth/2014/10/greatest-health-threat-youve-never-heard-need-know/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *