Grypa – fakty i mity

Ponownie mamy sezon podwyższonej zachorowalności na grypę. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej najpopularniejszym mitom panującym na temat tej choroby.

Ale na początek garść faktów. Grypa jest zakaźną chorobą układu oddechowego wywołaną przez wirusy grypy. Według informacji zgromadzonych przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), każdego roku roku na grypę choruję od 5 do 20% populacji stanów zjednoczonych, w przypadku ok 200 tysięcy z nich konieczna jest hospitalizacja, a dla 20 tys. kończy się ona śmiertelnie. Dane światowe informują o nawet 500 tysiącach zgonów rocznie wywołanych grypą. Objawy ujawniają się szybko, można tu wymienić gorączkę, bóle mięśni, ból gardła, kaszel i zmęczenie. Do powikłań mogących towarzyszyć grypie należą zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, jak również infekcje ucha i zatok.

lozenge-462867_1280Powikłania są szczególnie groźna dla najstarszych pacjentów, kobiet w ciąży, dzieci oraz wszystkich chorujących na choroby chroniczna (choroby serca, cukrzyca, astma etc.). Według szacunków wcześniej wspomnianej organizacji CDC, 90% zgonów bezpośrednio związanych z grypą występuje u osób po 65 roku życia.

Częstość występowania poszczególnych szczepów grypy zmienia się z roku na rok, a szczepionki przeciw grypie chronią od najbardziej prawdopodobnych szczepów dla bieżącego sezonu. Planowanie szczepienia co roku jest, bez wątpienia, najlepszym sposobem, aby zapobiec jej wystąpieniu.

Takie są fakty, a teraz przyjrzymy się bliżej najbardziej rozpowszechnionym mitom.

Mit numer 1: Szczepionka przeciw grypie możetablets-532351_1280 wywoływać grypę. Nie może. Szczepionki przyjmowane w postaci zastrzyku zawierają wyłącznie martwe wirusy, a te podawane w innej formie zawierają wirusy zmodyfikowane, mogące przetrwać jedynie w zimnych częściach ciała np. w nosie, przez co nie rozwiną się w płucach. Mit ten może być spowodowany występującymi czasami skutkami ubocznymi szczepionki jakimi są zaczerwienienie, wrażliwość, ból mięśni i niewielkie podwyższenie temperatury ciała.
Mit numer 2: Antybiotyki mogą zwalczyć grypę. Nie mogą. Antybiotyki wykorzystywane są w walce z infekcjami bakteryjnymi, podczas gdy za grypę odpowiadają wirusy. Prawdą jest jednak iż, grypa powoduje osłabienie systemu odpornościowego przez co trudniej zwalczyć infekcje bakteryjne.

woman-698962_1280Mit numer 3: ,,Grypa żołądkowa” jest jedna z odmian grypy. Nie jest. Grypa jest choroba układu oddechowego, nie żołądka czy układu trawiennego. Wirusy żołądka czy jelit są czasami nazywane, niepoprawnie, grypą żołądkową, jednak z grypa nie mają związku. Wprawdzie grypa może czasami ujawnić podobne objawy, jednak gdy przy ich wystąpieniu brak gorączki i bólu mięśniowego, prawdopodobieństwo, że zachorowaliśmy na grypę jest małe.

Mit numer 4: świńska grypa dotyka osoby które zjadły skażone produkty pochodzenia wieprzowego. Świńska grypa, kolokwialna nazwa wirusa H1N1 pojawiła się po raz pierwszy w USA, gdzie wszystko zaczęło się od przejścia wirusa z żywych świń 9na których ewoluował) na ludzi. Nie było to wywołane wieprzowiną. H1N1 jest wirusem zawierającym mieszankę genów świń, ptaków oraz ludzkich wirusów grypy. Rozprzestrzenia się on z człowieka na człowieka.

Mit numer 5: Zimna pogoda powoduje grypę. Pomimo tego co być może często słyszeliśmy od naszych babć, tak jednak nie jest. Wychodzenie na zewnątrz w czasie mroźnej zimy samo w sobie nie powoduje grypy. Sezon grypowy podąża za naturalnym cyklem życia wirusów je wywołujących.

Na podstawie: http://www.forbes.com/sites/robertszczerba/2014/11/17/vaccinate-yourself-against-5-common-flu-myths/?utm_campaign=Forbes&utm_source=TWITTER&utm_medium=social&utm_channel=Technology&linkId=10580023

 

One thought on “Grypa – fakty i mity

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *