Przezroczyste panele słoneczne

Zespół badaczy z Uniwersytetu Stanowego w Michigan rozwinął nowy typ paneli słonecznych, które po umieszczeniu za oknem gromadzą energie i jednocześnie pozwalają ludziom przez nie patrzeć.

Wynalazek nazywany jest przezroczystym koncentratorem energii słonecznej i może być stosowany w budownictwie, telefonach komórkowych oraz innych urządzeniach posiadających wyraźnie gładką powierzchnie.

Według Richarda Lunta z Uniwersytetu stanowego w Michingen, kluczem do rozwiązania zagadki sukcesu materiału jest termin przezroczystość. 

alternative-21761_1920Badania nad produkcją energii z komórek słonecznych mających związek z materiałami plastiko-podobnymi nie należą do innowacji. Jednak poprzednie wysiłki wkładane w testy przyniosły bardzo ubogie rezultaty – produkcja energii była nieefektywna, a wykorzystane materiały bardzo kolorowe. ,,Nikt nie chce siedzieć za kolorowymi szybami przez dłuższy czas” – przyznaje Lunt, asystent profesora inżynierii chemicznej i materiałowej. Przyjęliśmy podejście w którym wykorzystujemy jedynie przejrzyste warstwy.

System wykorzystujący małe organiczne molekuły został rozwinięty przez Lunta i jego zespół, po to by absorbował specyficzne, niewidzialne ludzkim okiem, fale światła słonecznego.

,,Ponieważ materiały nie absorbują, ani też nie emitują widzialnego światła, dla ludzkiego oka zdają się wyglądać jak przezroczyste, powiedział Lunt.

Jedną z korzyści rozwoju nowej technologii jest jej elastyczność. Podczas gdy technologia jest we wczesnym stadium, ma ona bardzo duży potencjał by zostać przedstawiona do produkcji wraz ze swoją korzystną ceną. 

,,Otwiera to wiele dziedzin rozwoju energii z solarów w bardzo alternative-21581_1920nieinwazyjnym kształcie”, powiedział Lunt.

,,Technologia może być wykorzystana w wysokich budynkach z mnóstwem okien lub w każdym urządzeniu wymagającym dobrej rozdzielczości np. w telefonie czy czytniku. Ostatecznie chcemy dojść do takiego efektu w którym wykorzystanie solarów będzie należeć do normalności. 

Lunt powiedział, że potrzeba więcej pracy nad efektywnością produkcji energii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *