Diagnostyka raka trzustki

Lata przed tym zanim widoczne będą jakiekolwiek objawy czy sygnały mogące wskazywać na występowanie raka trzustki w krwi chorych znacznie powiększony jest poziom niektórych aminokwasów, taki wniosek przynoszą nowe badania przeprowadzone przez Massachusetts Institute of Technology Dana-Farber Cancer Institute oraz Broad Institute.

To odkrycie sugerujące, iż tkanki mięśniowe są uszkodzone już podczas pierwszego stadium choroby może wnieść wiele do wczesnej diagnostyki nowotworu trzustki, który w samej tylko Ameryce rocznie zabija około 40 tysięcy ludzi, pozostając w ukryciu, aż do stanu w którym jest już za późno na leczenie.

medicine-848503_1920Badanie opublikowane w magazynie Nature Medicine, swoje podstawy opiera na analizie próbek krwi pobranych od 1 500 uczestników długoterminowych testów medycznych. Naukowcy porównali wyniki osób, u których w ostateczności zdiagnozowano raka trzustki, z wynikami osób zdrowych. Wyniki były jednoznaczne, u osób z podwyższoną liczba aminokwasów znanych jako aminokwasy rozgałęzione, znacznie częściej notowano wystąpienie nowotworu w przeciągu następnych 10 lat.

,,Nowotwór trzustki nawet w najwcześniejszym stadium powoduje szkody w białkach oraz dereguluje metabolizm. Co to oznacza dla wzrostu guza pozostaje pytaniem, a które należy znaleźć odpowiedź w dalszej kolejności” – powiedział Matthew Vander Heiden, profesor biologii, członek Instytutu Kocha MIT ds. integracji badań nad nowotworami.

Innym autorem jest Brian Wolpin, asystent profesora ds. onkologii medycznej, epidemiolog kliniczny, oceniający próbki pacjentów z kilku dużych badań publicznych. W momencie rozpoczęcia testów wszyscy pacjenci byli zdrowi, a każdego roku wypełniali roczne kwestionariusze dotyczące ich zdrowia.

Pracując z naukowcami Broad Institute, drużyna przeanalizowała próbki krwi pod względem ponad 100 różnych molekuł, takich jak: białka, cukry i produkty uboczne wytwarzane podczas procesów przemian metabolicznych. medicine-163707_1280

Niektórzy z pacjentów zostali zdiagnozowali już rok po pobraniu pierwszych próbek do badań, podczas gdy inni po ok. 5 czy 10 latach.

,,Odkryto, iż wyższy poziom łańcuchów aminokwasów gałęziowych był obecnych u osób u których rozwinął się rak trzustki.” – powiedział Wolpin. ,,Jest to podstawa do hipotezy o tym, iż zwiększone łańcuchy aminokwasów rozgałęzionych są powodowane obecnością wczesnych guzów w trzustce.”

Wyniki badań mogą również umożliwić naukowcom realizacje nowych zabiegów, które poprzez ukierunkowanie metabolizmu nowotworu i odetną dopływ składników odżywczych do guza, twierdzi w Vander Heiden.

Źródło: http://newsoffice.mit.edu/2014/early-sign-pancreatic-cancer-0928

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *