Czy nadużywamy antybiotyków?

Około połowy amerykańskich szpitali podaje pacjentom antybiotyki, leki które w największym stopniu wpływają na rozrost bakterii odpornych na ich działanie, wynika z najnowszych badań.

,,Oto w jaki sposób szkodliwe drobnoustroje rozsiewane pills-926375_1920są w szpitalach, wszystko przez to, iż tak wielu pacjentów przyjmuje antybiotyki i uodparnia się na ich działanie” zauważa dr Eli Perencevich zajmująca się chorobami zakaźnymi na Uniwersytecie Iowa Carver College of Medicine.

,,Musimy znaleźć lepsze sposoby na redukcje zbyt dużego użycia antybiotyków, jedna z dróg do osiągnięcia tego celu jest postawienie na lepsza diagnostykę: – dodaje E. Perencevich.

Przeprowadzone badania obrazują jak wielu z ponad 11 tysięcy pacjentów otrzymywało antybiotyki, w wybranym dniu w Stanach Zjednoczonych, na teranie 182 szpitali. Wyniki pokazały, iż 50% pacjentów przyjmowało w czasie swojego leczenia przynajmniej jeden antybiotyk, a w wielu ścieżkach leczenia konieczna była ich większa liczba.

Wyniki testów przeprowadzonych przez naukowców z amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób opublikowane zostały 7 października na łamach Journal of the American Medical Association. Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób było również fundatorem badań. 

health-621353_1920Najczęstszą przyczyną podawania antybiotyków były zakażenia dolnych dróg oddechowych, kolejna przyczyną były zakażenia dróg moczowych i skóry lub zakażenia tkanek miękkich. Około 76 procent pacjentów otrzymywało antybiotyki w terapii zwalczającej zakażenia, a około 19 procent przyjmowało je aby zmniejszyć ryzyko infekcji w czasie zabiegów chirurgicznych, taki wniosek wypływa z badań.

Niepokojący był fakt, iż najczęściej stosowano leki o szerokim spektrum działania, prawdopodobnie ze względu na ,,strach przed celowaniem w niewłaściwy patogen lub brak odporności organizmu chorego pacjenta”, powiedziała doktor Mary Anne Jackson, ordynator oddziału chorób zakaźnych Dziecięcego Szpitala Miłosierdzia oraz Kliniki w Kansas City, w stanie Missouri.
,,Istnieją ,,dobre” bakterie znajdujące się na naszej skórze, w ustach czy w jelitach, których obecność jest w pełni uzasadniona ponieważ pomagają one w utrzymaniu ludzkiego organizmu w zdrowiu” – podkreśla dr Jackson. Z drugiej strony zakażenie jest spowodowane przez patogeny ,,złych” bakterii. Antybiotyki o wąskim spektrum działania są przede wszystkim ukierunkowane na konkretne szczepy – głównie szkodliwe – w przeciwieństwie do tych o szerokim zakresie, które mogą zabić również pomocne bakterie.

„Ogólnie rzecz biorąc, znacznie lepiej dla naszego zdrowia jest pills-530373_1920przyjmować antybiotyk o wąskim spektrum, które zwalcza specyficzne bakterie, powodujące infekcję,” uzupełnia doktor. Jest to jednak trudne do wykonania jeśli lekarze nie są pewni, co jest przyczyną zakażenia pacjenta lub towarzyszą mu także inne objawy.

Zaniepokojenie Wydziału Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej wzbudził szczególnie fakt, iż leki o szerokim spektrum leczenia były odporne na bakterie często stosowane u pacjentów poza oddziałami intensywnej terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *