Okulary przyszłości – elektroniczny przewodnik dla osób niewidomych

Ten wynalazek będzie w przyszłości w stanie zastąpić psa przewodnika, bądź wskaźnik używany przez osobę słabo widzącą. Okulary stworzone z użyciem najnowszej technologii pomogą osobom z bardzo głęboką wadą wzroku zapobiec sytuacjom, w których nie są w stanie sobie poradzić. Używają one malutkich kamer wbudowanych w ramę okularów do wyświetlania uproszczonych obrazków. Kamery te wykrywają sytuację, w której obiekt znajduje się bliżej i sprawiają, że jest on jaśniejszy.

Od stycznia przyszłego roku odbywać będą się pierwsze testy próbne, w których weźmie udział 160 osób z różnego rodzaju wadami wzroku. Badania te zostaną przeprowadzone w Oxfordzie oraz Londynie.

Producent okularów – doktor Stephen Hicks z Oxford University – dog-945241_1920stwierdził, że wierzy w to, że gotowy model do sprzedaży na szeroką skalę dostępny będzie w przeciągu dwóch lat. Przewidywany koszt jednego egzemplarza wynosił będzie około 600 funtów. Jest to w miarę przyzwoita cena, zwłaszcza biorąc pod uwagę np. kwotę, jaką trzeba zapłacić chociażby za szkolenie psa przewodnika. Dr Hicks stwierdził także, że okulary nie są lekarstwem na stratę wzroku – są tylko zaprojektowane do tego, aby pomagać poruszanie się osobom z poważną wadą wzroku.

„Okulary używają do swojej pracy pary kamer, które określają odległość obiektów w przestrzeni. Urządzenie w bardzo prosty sposób przekształca te informacje w wyświetlany obraz” – tłumaczy.

Według statystyk, jako osoby niewidzące zarejestrowane jest w Wielkiej Brytanii 300 000 osób. 90% z tych osób jest w stanie zobaczyć rozmazane kształty, a także rozróżniają czy jest jasno czy ciemno. Badania pokazują, że mniej niż połowa osób niewidzących codziennie wychodzi z domu – dodaje dr Hicks.

Celem projektu jest zwiększenie niezależności setek tysięcy osób, które nie widzą – stwierdza. Wczesne badania przeprowadzone w zeszłym roku sprawiły, że projekt zapowiada się bardzo obiecująco. Ochotnicy, którzy testowali okulary byli w stanie opanować ich stosowanie w przeciągu kilku minut.

„Osoby, które brały udział w testach byli w stanie rozpoznać, że w ich otoczeniu jest stół czy ściana, a także osoba stojąca 5 metrów dalej” – relacjonuje dr Hicks.

child-958067_1920Technologia, która została wbudowana w okulary może zostać dodatkowo ulepszona – np. poprzez moduł umożliwiający odczytywanie przez urządzenie tekstu i przekazywanie go na głos osobie używającej urządzenie. Może także zostać rozbudowane o skaner kodów, który byłby w stanie poinformować użytkownika o cenach produktów w sklepach.

Badania zostały sfinansowane przez National Institute for Health Research Invention w ramach programu „Innovation (i4i)”.
Źródło:

http://www.mirror.co.uk/news/technology-science/science/hi-tech-specs-developed-by-oxford-university-1450827

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *